Rötarın Yolcu Üzerindeki Etkisi

542
Rötarın Yolcu Üzerindeki Etkisi

Daha önceki Rötar Faktörleri Nelerdir? İsimli yazımızda belirttiğimiz sebeplerden ötürü meydana gelen rötarlardan en çok etkilenen bir diğer unsur ise havayolu yolcularıdır. Birçok yolcu nun havayolu tercihlerindeki karar verme unsurlarından birisi de zamanın uygunluğudur. Yolcular uçuş saatlerinde meydana gelen gecikmeler konusunda daha önce bilgilendirilmemiş ise bu durum yolcular arasında ayaklanmalara sebebiyet verebilmektedir. Bir havayolu firmasında çok sık uçuş gecikmesi veya iptali meydana geliyorsa bu yolcuların tercihlerini başka firmaya kaydırması yönünde etkili olmaktadır.

Uçuşu İptal Olan Yolcular Ne Yapmalı?

 Bu tür durumlarda iletişim kanallarının açık olması gerekir. Uçuşu iptal olan yolculara havayolu tarafından yeme-içme ve konaklama hizmeti sağlanmaktadır. Yolcular bu haklarından haberdar olmalı ve bu imkanları değerlendirmelidir.

Yolcular uçuşun iptali konusunda belirli bir süre öncesinden bilgilendirilmemiş olmaları durumunda havayolundan tazminat talebinde bulunabilmektedirler. Eğer havalimanlarında sorun yaşanıyorsa, alternatif yolları yani karayolu, demiryolu veya denizyolunu denemelidirler.

Yolcu Hakları

 SHGM tarafından yayınlanan yolcu hakları prosedürlerinde:

Uçuş İptal Edilmesi Durumunda

Yolcular, uçuşun planlanan hareket zamanından 2 hafta ila 7 gün öncesinde iptalden haberdar edilmelidir. Haberdar edilmedikleri durumda kendilerine planlanan hareket saatinden en fazla 2 saat önce kalkışlarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla 4 saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği gibi teklifler yolcuya sunulmadığı sürece, tazminat alma hakkına sahiptirler.

  • Bilet ücretinin iade edilmesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi,
  • Son varış noktasına güzergah değişikliği sağlanması,
  • Yolcunun uygun göreceği başka bir tarihte benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması, seçeneklerinden biri sağlanmalıdır.

Uçuş Ertelenmesi Durumunda

  • 1500 km’den daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için 2 saat veya daha fazla,
  • 15003500 km arası uçuşlar için 3 saat veya daha fazla,
  • 3500 km’den daha uzun uçuşlar için 4 veya daha fazla, ertelenme beklendiğinde, yolculara ikram ve haberleşme haklarını teklif edilmesi zorunludur.

Beklenen hareket saati, önceden ilan edilmiş hareket saatinden sonraki gün veya günler içerisinde olduğu durumda yolculara barınma ve ulaşım hakkı sağlanmaktadır.

Hareket kabiliyeti kısıtlı özel durumlu yolcular ve refakatçileri ile tek başına seyahat eden çocukların ihtiyaçlarının karşılanması sırasında özel ilgi gösterilme ve en kısa zamanda hizmet alma hakkına sahiptir.

Yolcuların söz konusu hakları hiçbir şekilde sınırlanmamaktadır. Yolcu haklarına aykırı davranılması halinde, yolcuların kanun yollarına başvuru hakkı sahiptirler.

Havayolu Prosedürleri

 SHGM tarafından yayınlanan havayolu prosedürlerinde:

Havayolu şirketi, yolcuları iptal veya gecikme konusunda haberdar ettiklerinde, uçuşu icra eden havayolu tarafından yolculara olası alternatif ulaşım yolları(kara, deniz vb.) hakkında da bilgi vermek zorundadır.

Uçuşu gerçekleştiren havayolu, tüm tedbirleri almasına rağmen olağanüstü hallerin(hava şartları vb.) iptale neden olduğunu kanıtlayabildiği durumda, tazminat ödemekten kurtulmaktadır.

Yolcu iletişim bilgilerini, havayolu işletmesinin talep edilmesi durumunda yolcu iletişim bilgilerini havayolu işletmesine vermemesi veya yanlış vermesi durumunda havayolu sorumluluk kabul etmemektedir.

Asuman Gümüştop
@asumangumustop

Kaynak:

Zehra, AVCI Sivil Havayolu İle Yolcu Taşıma Sözleşmesinde Yolcu Hakları. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi26(2), 473-501.

SHGMYolcuHaklarıBroşürü.http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/yolcular_icin/yolcu_haklari_brosur.pdf

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın