XQ-58 Jet Motorlu İnsansız Hava Aracı

782
XQ-58 Jet Motorlu İnsansız Hava Aracı

Kratos XQ-58 Valkyrie Kratos İnansız Hava Aracı Sistemleri  Low Cost Attritable Strike Demonstrator (LCASD) program içerisinde Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Araştırma Labaratuvarı(AFRL) ile geliştirdiği düşük maliyetli bir insansız hava aracıdır. Son uçuş sırasında, hava aracı test hedeflerini 71 dakikalık uçuş ile başarıyla tamamladı. Valkyrie yüksek ses altı hızlarda pistten bağımsız olarak ve çeşitli uygulamalarda uçuş yapabilen bir çok işlevli insansız hava aracıdır.

Low Cost Attritable Strike Demonstrator (LCASD), amaçları daha iyi tasarım araçları geliştirerek ve yapım süresini ve maliyetini azaltmak için ticari üretim süreçlerini olgunlaştırarak ve geliştirerek İnsansız savaş hava araçlarının (Unmanned combat aerial vehicles-UCAV) daha hızlı tasarlanması ve inşa edilmesini içerir.

XQ/58a

Başlangıçta XQ-222 olarak tasarlandı. Valkyrie ilk uçuşunu 5 Mart 2019’da Arizona,Yuma Proving Ground’nda( ABD Ordusunun test alanı ve dünyanın en büyük askeri tesislerinden biridir. Ordu Test ve Değerlendirme Komutanlığının alt komutanlığıdır) başarıyla tamamladı.

LCAAT’ın rolü, mücadele sırasında F-22 veya F-35’e eşlik etmek, silah veya gözetim sistemlerini konuşlandırmaktır.

XQ-58, keşif gibi görevleri yerine getirmek veya saldırı durumunda düşman ateşini emmek için ana uçak tarafından kontrol edilen bir “sadık kanat arkadaşı” olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca, doğrudan pilot kontrolü ile veya doğrudan pilot uçağı olmadan bir grup uçuşunun parçası olarak konuşlandırılabilmelidir.

Çentikli kenarı, V kuyruğu, S şekilli hava girişi ile trapez gövdeli hayalet uçak teknolojisine sahiptir.

XQ-58A

İlk uçuş, planlanan tarihten yaklaşık 2,5 yıl sonra gerçekleşti. Sistem işlevselliğini, aerodinamik performansı, fırlatma ve kurtarma sistemlerini değerlendirmek için iki aşamada toplam beş test uçuşu planlanıldı.

Özellikler

Genel Özellikleri

Uzunluk: 28 ft 10 in (8.8 m)

Kanat genişliği: 22 ft 0 in (6.7 m)

Performans

Maksimum hız: 567 kn (652 mph, 1,050 km/h)

Maksimum hız: Mach 0.85

Servis İrtifası: 44,997 ft (13,715 m)

İletişim Aralığı:  2,128 nmi (2,449 mi, 3,941 km)

Silahlanma

Hardpoints: 8 : 250 kg’a (550 lb) kadar kapasiteye sahip,  her birine 4 tane yerleştirilen 2 silah bölmesi

Bombalar: JDAMSmall diameter bomb

https://breakingdefense.com/2019/03/us-loyal-wingman-takes-flight-afrl-kratos-xq-58a-valkyrie/

https://en.wikipedia.org/wiki/Kratos_XQ-58_Valkyrie

https://www.eetimes.com/air-force-tests-attritable-weapons/

Bir yanıt yazın