Geçerli Seyahat Dokümanları Nelerdir?

273
Geçerli Seyahat Dokümanları Nelerdir?

Yanlış belgelerle seyahat eden yolcuların havayolu şirketleri için küçük bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. IATA’nın araştırmasına göre her yıl ortalama 60.000 yolcu göçmenlik makamları tarafından varış veya aktarma noktalarından geri ülkelerine gönderilmektedir. Bu durum yolcular için stresli ve sinir bozucu durumlara neden olmaktadır. Ayrıca havayollarına para cezaları ve ilgili maliyetler açısından önemli miktarda paraya mal olmaktadır.

İster kısa süreli uygulanan kurallar olsun, ister yanlış formatta veya yanlış dilde sunulan belgeler olsun; yolcular ve havayolları sürekli değişen gereksinimlere ayak uydurmak zorunda kalabilir. Bu nedenle yolculuğunuz için iyi hazırlanmanız ve özellikle uluslararası yolculuklarda doğru seyahat belgelerine sahip olduğunuzdan emin olmanız her zamankinden daha önemli.

Başka Bir Ülkeye Seyahat Ederken Hangi Belgelere İhtiyacınız Var?

Seyahatiniz için gerekli olan seyahat ve sağlık belgeleri yolculuk programınıza ve kişisel durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle önceden hazırlanmak ve kişiselleştirilmiş seyahat tavsiyesi almak için IATA Seyahat Merkezi gibi araçlar kullanmak ya da ilgili ülke otoritelerinin resmi kurumlarından faydalanmak önemlidir. Ancak seyahat kuralları ve düzenlemelerinin günlük olarak değiştiğini unutmamak gerekir.

Pasaport, Vize ve Ulusal Kimlik Kartı

Pasaport Dışişleri Bakanlığımızca “Kanunda belirlenen yetkili makamlarca verilen ve hamillerine bir ülkenin milli hudutlarından diğerine geçmeyi sağlayan belgedir.” olarak tanımlanmıştır.

Kimliğinizi resmi ve doğru tanımlama, uluslararası seyahatin temelidir. Sonuç olarak, yanınızda her zaman resmi bir kimlik belgesi bulundurduğunuzdan emin olmalısınız. Hatta pasaportunuz dışında ulusal kimlik kartınız veya ehliyetiniz gibi birden fazla belgeyi tanınızda taşımak sizin faydanıza olacaktır. Birden fazla belge getirmek konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, kopyalarını yanınızda taşımayı düşünebilirsiniz. Bunlar, özellikle pasaportunuzu kaybederseniz ve ülkenizin büyükelçiliği veya konsolosluğunda vatandaşlığınızı kanıtlamak için adımlar atmanız gerektiğinde yararlı olabilir.

Yurtdışına yolculuk ederken geçerli bir pasaporta sahip olmak önemlidir. Birçok yolcu, çoğu ülkenin pasaportun son kullanma tarihiyle ilgili kurallar uyguladığının farkında değil. Çoğu ülke için, ziyaretçilerin gidecekleri yere varmayı planladıkları andan itibaren altı ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir. Ancak bu süre kısıtlaması ülkeden ülkeye göre değişebilir. Her iki durumda da yurtdışına bir yolculuk planlıyorsanız gideceğiniz ülkenin pasaport geçerlilik koşullarını ve pasaportunuzun son kullanma tarihini kontrol ettiğinizden her zaman emin olun. Bu sayede çıkış havaalanında veya varmayı planladığınız ülkenin göçmenlik ofisinde oluşabilecek sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Vize, gidilecek olan ülkenin yetkili konsolosluklarından alınan ilgili ülkeye giriş iznidir. Vize o ülkede geçici bir süre kalma hakkı sağlamaktadır. Vizeler yolculuk edilecek ülkenin büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünden, başkonsolosluğundan, konsolosluğundan, bazı ülkelerin fahri konsolosluğundan ya da sınır kapılarından alınır.

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre o devletin egemenlik yetkilerindendir. Devletin bu yetkisi uluslararası hukuk bakımından tartışılamazdır.

Sağlık Seyahat Belgeleri

Birçok kişi seyahat ederken Sağlık belgelerine ihtiyaç duyulduğunu Covid19 sebebiyle düşünse de Seyahat sağlık dokümanları uluslararası yolculuk için yeni değildir. Bazı ülkelerin sarı humma aşı sertifikaları gibi kısıtlamaları bulunmaktadır. Ancak bu belirli ülkelerle sınırlıyken, COVID-19 seyahat belgesi giriş gereksinimleri dünyadaki ülkelerin çoğu tarafından uygulanmaktadır. Şu anda COVID-19 kısıtlamalarında bir azalma görülse de seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin en son giriş kurallarını kontrol etmeniz yine de önemlidir.

Planlanan Seyahat Ayrıntıları

Uçak bileti detayları, konaklama rezervasyonları, araç kiralama onayı gibi seyahatinizin parçası olan detaylar sizin için önemli olabilir. Tüm rezervasyonlarınızı takip etmek zor olabilir ve seyahat programınızın ve rezervasyonlarınızın kopyalarını yanınızda bulundurmak seyahatinizin çok daha sorunsuz geçmesini sağlayabilir. Havaalanında veya otelde check-in sırasında herhangi bir sorunu çözmenize yardımcı olabilir ve seyahat planlarınızı takip etmenize yardımcı olmanın basit bir yoludur. Bunları basılı kopyalar olarak alabilir veya çevrimiçi olarak bulabileceğiniz çeşitli Seyahat Planlayıcı uygulamalarından veya araçlarından birini kullanabilirsiniz.

Sağlık ve Seyahat Sigortası Kanıtı

Sağlık ve seyahat sigortası öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir ve özellikle yurt dışındayken sizi strese sokabilir. Bu nedenle seyahat sigortası önemlidir. Seyahat sigortası iki ana kategoride özetlenebilir:

  • Tedavi masrafları için sigorta
  • Seyahat iptalleri için sigorta

Seyahat sigortası sertifikanızın bir kopyasının yanınızda olması önemlidir. Sigorta şirketleri genellikle her zaman yanınızda bulundurmanız gereken acil durum iletişim bilgilerini içeren bir kart veya özet sağlar veya gerekli tüm bilgilere parmaklarınızın ucunda sahip olmak için mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz. Sigorta planınızın tam olarak neleri kapsadığını doğrulamak için sigorta sağlayıcınızla iletişime geçmeniz de önerilir.

Diğer Belgeler

COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, birçok ülke check-in sırasında veya pasaport kontrolü sırasında ibraz edilmesi gereken yolcu bulma formlarını uygulamaya koydu. Formu doldurduktan sonra yolculara genellikle bir QR kodu veya referans numarası verilir. Başka belgeler de gerekli olabilir, bu nedenle seyahatinizi planlarken sizin için neyin gerekli olduğunu kontrol etmelisiniz. İdeal olarak giriş kuralları ve düzenlemeler günlük olarak değişebildiğinden, yolculuk tarihiniz yakınlaştığında gereklilikleri bir kez daha doğrulamanız her zaman önemlidir.

Ülkeye Girişi Kabul Edilmeyen Yolcular

Geçersiz, sahte, tahrif edilmiş seyahat dokümanları taşıdıkları, vize gerektiği halde alamadıkları veya vize ihlalleri nedeniyle bazen de neden belirtilmeksizin ülkeye girişleri güvenli bulunmayıp, sakıncalı bulunarak ülkeye girişleri resmi makamlarca kabul edilmeyen yolculara INAD (Inadmisseble Passenger) denmektedir.

INAD yolcunun elinde dönüş bilet varsa bu bilet kullanılır yoksa yolcuyu getiren havayolu dönüş biletini temin etmeye zorunludur.

Bulunduğu ülkeye yasal olan veya olmayan yollardan daha önce giriş yapmış fakat resmi makamlarca herhangi bir nedenle(suç vb.) sınırdışı(Deporte) edilmesine karar verilmiş yolculardır.

Kaynak:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Yolcu Hizmetleri, Pegem Akademi Yayıncılık, 2013.
https://www.iata.org/
T.C. Dışişleri Bakanlığı

Benzer Yazılar
1 Yorum
    F Yuksel

    Ozellikle pasaport gecerlilik tarihini bir cok kisinin bilmemesi gibi bi durum var ne yazik ki, yuksek pasaport harclarindan dolayi 6 ay 1 yil gibi pasaport cikartan insanlar oluyor aslinda nufus mudurluklerinin vatandasi bu konuda bilgilendirmesi daha iyi bir uygulama olabilir

    29 Nisan 2023 Yanıtla

Bir yanıt yazın