Uluslararası Sivil Havacılık Günü

647
Uluslararası Sivil Havacılık Günü

7 Aralık ’ta havacılık endüstrisinin modern yaşam üzerindeki etkisini kabul etmek için Uluslararası Sivil Havacılık Günü ‘nü kutlamaktayız. Günümüzde çok kısa bir süre içerisinde dünyanın hemen hemen her yerine ulaşabilmek, farklı kültürleri bir araya getirmeyi düşünmek gerçekten inanılmaz.

Havacılık endüstrisine katkısı olan ve gelişmesine vesile olan herkese havatarafi.com ailesi olarak minnettarlığımızı sunuyoruz.

2020 yılında COVİD-19 salgınından dolayı derinden etkilenen havacılık sektörü bu dönemde yolcu taleplerine göre şekillenerek faaliyetlerine devam etmektedir. Bir an önce salgının yaşam alanlarımızı terk ettiği, eskisi gibi havacılık faaliyetlerine kaldığımız yerden devam ettiğimiz günlere dönmeyi temenni ediyoruz.

Bütün havacılık personellerinin, kalbi havacılık için çarpan herkesin Sivil Havacılık Gününü kutluyoruz.

Uluslararası Sivil Havacılık Günü

Uluslararası Sivil Havacılık Günü, ICAO’nun 50. Yıldönümü etkinliklerinin bir parçası olarak 1994 yılında belirlendi.

ICAO’nun girişimleri ve Kanada Hükümetinin destekleriyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 7 Aralık ’ı 1996 yılında Uluslararası Sivil Havacılık Günü olarak resmen kabul etti.

Uluslararası Sivil Havacılık Gününün amacı: Sivil havacılığın devletlerin sosyal ve ekonomik kalkınması için önemi konusunda dünya çapında farkındalık oluşturmayı amaçlamak ve güçlendirmeye yardımcı olmak ayrıca ICAO’nun devletlerin işbirliği yapmasına ve tüm insanlığın küresel, hızlı bir taşıma ağı gerçekleştirmesinde yardımcı olarak bu ağı tüm insanlığın hizmetine sunmak.

Birleşmiş Milletler ve dünya ülkeleri Sürdürülebilir Gelişme Hedeflerini  (Geleceğe ilişkin küresel gelişme ile ilgili bir dizi hedeftir. Bu hedefler Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulmuş olup, bunların Sürdürülebilir Gelişmeye İlişkin Global Hedefler olarak altı çizilmektedir.)benimserken ve küresel sürdürülebilir kalkınmada yeni bir dönem başlatırken havacılığın küresel bağlantı motoru olarak önemi, Chicago Konvansiyonu’nun uluslararası uçuşları küresel barış ve refahın temel bir sağlayıcısı olarak görme hedefleriyle hiç bu kadar ilgili olmamıştı.

Uluslararası Sivil Havacılık Günü Teması

Her beş yılda bir, ICAO yıldönümlerinde (2014/2019/2024/2029/ vb.) denk gelen ICAO Konseyi, Uluslararası Sivil Havacılık Günü için özel bir yıldönümü teması belirler.

Yıldönümleri arasında Konsey temsilcileri dört yıllık ara dönem için bir tema seçerler. ICAO’nun 2019 yılında 75. yıldönümünü kutlayan Konsey 2023’e kadar temanın “Advancing Innovation for Global Aviation Development(Küresel havacılığın geliştirilmesi için inovasyonu geliştirmek)” olacağına karar verdi.

Bu gün 7 Aralık 2020 tarihi itibari ile ICAO 76. yıldönümünü kutlamaktadır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın