PCR Testi Nedir?

434
PCR Testi Nedir?

İsmini Polymerase Chain Reaction(Polimeraz Zincirleme Tepkimesi)’den alan PCR testinin COVİD-19 teşhisinde kullanılmasıyla yurt dışına geliş ve gidiş uçuşlarında bir çok ülke zorunluluk haline getirdi. PCR testi yurtdışı uçuşlarında zorunlu hale gelmesinden dolayı havacılığın ve havalimanlarının gündemi haline geldi.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

Sadece Koronavirus teşhisinde kullanılmayan PCR testi genetik hastalıklar, babalık testi,  adli tıp, kanser araştırmaları, DNA analizi gibi bir çok alanda kullanılıyor. Burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk yardımıyla sürüntü örneği alınıp özel bir sıvı kaba yerleştirilir ve bu aşamadan sonra labaratuvar ortamında incelemeye alınır.

PCR testlerinde uygulandığı türe göre değişmekle birlikte 1 – 3 saat içerisinde sonuç almak mümkün.
Testin en erken 3 saat içinde sonuç vermesinin yanı sıra testin güvenilirliği de tartışma konusu. Pozitif olan test sonuçları hemen hemen kesinken, negatif çıkan sonuçlarda hata payının yüzde 30 olduğunu uzmanlar hatırlatıyor.

PCR Testi Hangi Havaalanlarında Yapılıyor?

Türkiye’de İstanbul, Sabiha Gökçen, Antalya, İzmir Adnan Menderes, Dalaman, Bodrum,  gibi şehirlerde yer alan büyük havalimanlarında PCR testi yaptırmak mümkün.

Yolcular havalimanlarında 7/24 test yaptırma imkanlarına sahip. Yolcular test yaptırabilmek için uçuş ve rezervasyon bilgilerini paylaşmak zorunda, uçuş ve rezervasyon bilgisi bulunmayan yolcular test yaptıramamaktadır. Test yaptıran yolcular sonuçlarını İngilizce ve Türkçe olarak Havalimanı Test Merkezinden çıktı olarak alabilir ya da E-Nabızdan sonuçlara ulaşabilir.

Havalimanlarında 110 liradan yapılan PCR testleri ilerleyen süreçte başka ülkeler zorunlu tutmasından dolayı 220 liraya çıkarılmıştı. Daha sonra bu rakam  30 EUR/ 250 TL  oldu. Görevli olarak yurt dışına çıkacak olan kamu görevlileri görevli olduklarına beyan ettiklerinde ücret alınmamaktadır. Test ücretleri Halk Sağılığı Genel Müdürlüğünün Halk Bankası Hesabına kredi kartı ile veya banka havalesi ile yapılmaktadır.

Normal şartlarda 1 ile 3 saat içerisinde sonuç alınabilen PCR testi havalimanlarındaki yoğunluktan dolayı sonuç alma işlemi uzayabilir. Uçuşuna 24 saatten az kalmış yolcuların başvurularını test merkezi kabul etmemektedir. Almanya için  testi için verilen numune saatinden itibaren 48 saat diğer ülkeler için 72 saat KKTC için 5 gün olmaktadır.

Havalimanları dışında, Sağlık Bakanlığını tarafından yetkilendirilmiş sağlık merkezlerinde de test yaptırma imkanı bulunuyor. COVID-19 Yetkilendirilmiş Test Hastane ve Laboratuvar Listesi

 

Sağlıklı ve iyi uçuşlar dileğiyle…

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın