HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

625
HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Ulaşım kısıtlamalarının yavaş yavaş kalkmasıyla ulaşımda yeni bir sisteme adım atıldı. Sağlık bakanlığının açıkladığı Hayat Eve Sığar(HES) kodu olmadan artık ulaşım gerçekleştirmek imkansız hale geldi peki HES nedir? Hava taşımacılığında nasıl kullanılır?

Kendi oluşturacağınız HES Kodunuz bilet satın alım ve uçuşa kabül (check-in) sırasında sorgulanacak.

HES kodu nedir? Nasıl alınır?

HES, yurt içi seyahat için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanmanız gereken hasta veya temaslı olup olmadığınızı  gösteren 10 haneli  bir uygulamadır.

HES Kodumu Nasıl Alabilirim?

 • IOS ve Android uyumlu Hayat Eve Sığar(HES) Mobil Uygulaması ile,
 • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, T.C. Kimlik Numaranız, T.C. Kimlik Seri Numaranızın son 4 hanesini yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • E-Devlet üzerinden Sağlık Bakanlığı HES Kodu Üretme ve listeleme adresinden alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodu almak için SMS yolunu , e-Devlet üzerinden  veya Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak HES kodu oluşturabilirsiniz.

HES Kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz varsa HES Kodunuz dönüş tarihinizi de kapsaması gerekmektedir.

Her yolcu için ayrı ayrı HES kodu alınması gerekir.

0-2 yaş aralığında olan yolcular için HES Kodu alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

COVID-19 pozitif olması durumunda ya da karantina sürecinde olma, geçerli HES Koduna sahip olmama , hatalı T.C. Kimlik Numarası ya da pasaport bilgisi girilmesi  gibi durumlar seyahatinize engel olacaktır.

HES kodunun olmaması durumunda?

Alınan önlemler kapsamında, HES kodunuz olmadan;

 • Bilet satın alamazsınız,
 • Online ya da havalimanında check-in yapamazsınız,
 • Yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz

Seyahat etmeden önce, kişisel HES ( Hayat Eve Sığar ) kodunun temin edilmesi, bilet satın alma aşamasında, check-in işlemi sırasında rezervasyon sistemine  eklenmesi zorunludur.

HES kodu, yolcunun seyahat etmek için uygun olup olmadığını sorgulamak amacı ile kullanılmaktadır. Bu nedenle HES kodunun doğru ve eksiksiz şekilde rezervasyon girilmesi zorunludur.

İnternet sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden bilet satın alım işlemleri sırasında HES Kodu girişi ile ilgili alana her yolcu için ayrı ayrı HES kodunu girmeniz gerekmektedir.

Uçuş gününüze kadar HES kodunuzu temin etmediyseniz, havalimanında check-in işlemlerinden önce de kısa bir süre içerisinde HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

HES kodunuz check-in işlemleri esnasında kontuar görevlisi tarafından kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri doğrultusunda  sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli olmazsa ya da temasta bulunmanız durumunda kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

İç hat uçuşlarında online check-in işlemlerinin uçuş saatinden 48 saat önce açıldığını hatırlatmakta fayda var. Uçuşunuz online check-in işlemine açıldığında HES Kodunuzu online check-in yolcu bilgileri kısmında ki alana girmeniz gerekmektedir.

Yurt dışı bağlantılı olan uçuşlarda HES Kodu zorunluluğu bulunmamaktadır.

HES kodunuz süresiz  olabilir ya da belirli bir süreliğine geçerli olabilir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin geçerli olduğundan ve uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz günleri kapsadığından emin olunuz.

HES Kodu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

HES kodu sorgulama işlemleri sağlıklı ve güvenli bir uçuş ortamı oluşturulmak amacıyla kullanılmaktadır. HES kodu geçerli olmayan ya da HES kodunun süresi bitmiş olan yolcularımız iç hat uçuşlarına kabul edilmeyecektir.

Tüm yurt içi uçuşlarında HES kodu almak gereklidir.

Biletleme işleminiz ile uçuşunuz arasında HES Kodunuz T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla HES kodunuz sorgulanmaktadır. Yapılan bu sorgulamalarda sağlık açısından  seyahatinize engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilemeyebilirsiniz.

HES kodunuzu havalimanında gerekli durumlarda göstermeniz gerekmektedir!

HES kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet ile seyahat etmek istiyorsanız  HES kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

0-2 yaş aralığında olan yolcular için HES Kodu alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 

 

Pegasus HES

Türk Hava Yolları HES

3 Yorum
  Avcı1923

  Teşekkürler admin

  3 Haziran 2020 Yanıtla
  yusufyilmaz01

  Ben virüs başlamadan önce bilet almıştım fakat sonrasında uçuşlar durduğundan dolayı gidememiştim. Şu an benimde hes kodu almam gerekiyor mu ?

  6 Haziran 2020 Yanıtla
  yönetici

  Evet HES kodu almanız gerekecek.

  10 Haziran 2020 Yanıtla

Bir yanıt yazın